Výkonné mikroprocesory vznikaly již od poloviny sedmdesátých let, ale počítač stál a padal s operačním systémem. První stolní počítače měly operační systém jednoduchý, který byl obyčejně svázán s interpretátorem jazyka Basic. Z těch byl prodejně nejúspěšnější malý anglický počítač Sinclair ZX81 protože jeho cena 69,95£ vedla k tomu, že se stal počátkem osmdesátých let nejpoužívanějším počítačem na anglickách školách.
Dlužno říci, že se k profesionální práci nehodil, ale jako učební pomůcka byl vynikající.
O hodně drazší produkty od konkurence, které se snad lišily lepší kvalitou, nikoliv však výkonem, jako Acorn Atom (stavebnice od 125£), Commodore VIC-20 (od 165£) a Atari 400 (od 298£) mu mohly jen stěží konkurovat.

Stejný procesor jako Sinclair, tedy Zilog Z80, měl stolní počítač TRS 80. Ale to už byla úplně jiná kategorie. Za cenu 559 £ jste dostali počítač s operačním systémem CP/M od Digital Research, který umožňoval práci s compilery programovacích jazyků Fortran, Turbo Pascal od Borlandu, PL/I, muLISP, COMAL a PL/M, taktéž od Digital Research.
Na TRS 80 si už mohl člověk vybudovat živobytí a mnoho kolegů s ním začínalo.

Velký zvrat ale nastal, když v říjnu 1981 přišla firma IBM se svým osobním počítačem s procesorem Intel 8086 a operačním systémem MS-DOS od Microsoftu. Stál 3000$. Za ten peníz se už sehnalo zánovní auto, ale cena s počtem vyrobených kusů časem rychle klesala.
Už v polovině osmdesátek byl každý osobní počítač, který nebyl IBM-PC kompatibilní, prakticky neprodejný. Ovšem, jako vždy, existovala jedna vyjímka.
24. ledna 1984 představil spoluzakladatel firmy Apple Steve Jobs počítač Macintosh, na bázi mikroprocesoru Motorola 68000, s operačním systemem Mac OS a cenou 2 495$. Počítač nesl jméno jedné odrůdy jablek.
Počítač zajímavým dělal jeho grafický uživatelský povrch (na způsob Windows, které ale tenkrát ještě neexistovaly) a obsluha myší. Byla to modifikace systému, který Steve Jobs koupil od firmy Xerox, zdokonalil a přizpůsobil stolnímu počítači.
Počítač Apple používali převážně profesionálové, především v oborech design a media. Také byl s oblibou zaváděn ve firmách, jejichž majitelé neměli zájem na tom, aby si zaměstnanci software kopírovali a odnášeli domů. Operační systém totiž pracoval na bázi o.s. Unix, tedy nic do obýváku. Celkem měl Apple asi 6 procent uživatelů.